Тема: Сходинками до Олімпу

Мета: поглиблення знань про історію олімпійського руху ; сприяння гармонійному розвитку особистості спортсмена; формування життєвих навичок та системи ставлень на заставах здорового способу життя ; розвивання ідеалів і цінностей олімпізму ;формування комунікативної та здоров’я – зберігаючої компетентностей; виховання патріотів рідної держави .

Обладнання: мультимедіа ( відео, презентація,фото) плакат «Гора Олімпу», малюнки богів Олімпу, магнітні картки.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина.

II. Оголошення теми й мети уроку.

Кожний з вас причетний до спорту. Це і уроки фізкультури, й ранкова зарядка, і захоплення футболом, волейболом, гімнастикою. А тому, мені здається, вам буде цікаво докладніше дізнатися про найбільшу спортивну подію в світі – Олімпійські ігри.

Що вам відомо про Олімпійські ігри? (Відповіді учнів)

III. Основна частина

1 сходинка « Історія Олімпійських ігор» (відео Історія олімпійських ігор)

Учитель:

У стародавні далекі часи

Біля священного підніжжя Олімпу,

Де славнозвісні всемогутні боги

Із Зевсом на чолі творили раду,

У тихім місті, вздовж ріки Алфей,

Олімпія знайшла притулочок собі.

І саме тут, свято миру, сили і краси

На Зевса честь славетно відбувалось.

Олімпійські ігри зародились у Стародавній Греції ще у VІІІ ст. до н.е. і регулярно проводились понад тисячу років. Безпосередньо зародження Олімпійських ігор пов'язують із іменами легендарного грецького героя Геракла, царя Пелопса, спартанського законодавця Лікурга та еллінського царя Іфіта.

Вважають, що Олімпійські ігри Стародавньої Греції почали свій відлік у 776 р. до н.е., коли офіційно було зафіксовано ім'я першого переможця Ігор Коройба, який за професією був пекарем.

Ігри у Стародавній Греції проводились кожні чотири роки на честь батька богів і людей Зевса. Всі змагання та конкурси проходили у давньогрецькому поселенні Олімпія, що було розташоване у північно-західній частині півострова Пелопоннес на півдні Еллади.

Під час Ігор дотримувались священного миру. Будь-які військові конфлікти та сутички в регіоні, де відбувались Олімпійські ігри, заборонялись.

Учасниками Ігор могли бути вільні греки – чоловіки та юнаки. Для жінок у Греції проводились Герії – Ігри на честь богині Гери.

Перші Олімпійські ігри тривали один день, а програма включала лише один вид спорту – біг. Із розквітом і зростанням популярності Ігор їх програма змагань поступово розширювалась. У період розквіту вони проходили протягом п’яти днів. Програма включала біг на різні дистанції, панкратін (поєднання боротьби з кулачним боєм)пентатлон (п’ятиборство до якого входили стрибки у довжину, біг, метання диска, метання списа і боротьба), кулачний бій, перегони на колісницях. Нагородження переможців відбувалося у п'ятий день олімпійських святкувань. Переможців Олімпійських ігор увінчували вінком з гілок оливи, а також пов'язували вовняними стрічками навколо голови, рук та ніг.

Учитель: У червні 1894 р. П’єр де Кубертен скликав у Парижі Міжнародний конгрес для вирішення питання про відновлення Олімпійських ігор. Це був історичний Конгрес, тому що на ньому було ухвалено рішення про проведення Ігор І Олімпіади сучасності та створення Міжнародного олімпійського комітету на чолі з Деметріусом Вікеласом, представником Греції, та П’єром де Кубертеном як секретарем.

Ігри І Олімпіади сучасності відбулись в Афінах 1896 року. В Іграх взяли участь 245 спортсменів із 14 країн світу, які змагались у 9 видах спорту.

Учитель: Олімпійські ігри проходять кожні чотири роки, щоразу у різних містах світу. Зимові Олімпійські ігри також проводяться кожні чотири роки. На них представлені види спорту, для яких потрібен сніг або лід. Перші офіційні зимові Олімпійські ігри відбулися у французькому містечку Шамоні 1924 року. В них узяли участь 258 спортсменів із 16 країн світу. З 1994 року зимові Олімпійські ігри та Ігри Олімпіад проводяться з інтервалом у два роки.

2 сходинка «Олімпійська символіка».

До Олімпійської символіки належать Олімпійський прапор, Олімпійське гасло, Олімпійська емблема, Олімпійський гімн, Олімпійський вогонь та Олімпійський смолоскип.

3 сходинка «Олімпійський прапор».

П’ять кольорових кілець – синє, чорне, червоне, жовте, зелене – на чисто білому полотнищі – це Олімпійський прапор.

Кільце синього кольору відображає стихію води — плавання. Зелений колір конкур, енергія дерева, червоний — фехтування, вогонь, жовтий — біг, енергія землі, чорний — стрільба, енергія металу.

Минає час, змінюється зміст, але сенс залишається. П’ять переплетених кілець — символ олімпійських ігор, будь-яка дитина це скаже.

4 сходинка «Олімпійська емблема»

Олімпійська емблема чітко визначена в Олімпійській Хартії – правовому документі олімпійського руху. Основний її елемент – п’ять кілець, поєднаних з іншими елементами. Олімпійські кільця символізують ідеали й мету олімпійського руху. Вони мають синій, жовтий, чорний, зелений і червоний колір і переплітаються зліва направо. Кольори верхніх трьох кілець – синій, чорний і червоний. Нижче – жовте і зелене кільце. Вся фігура є правильною трапецією. Олімпійські кільця символізують толерантність і дружбу між усіма, хто бере участь у Олімпійських іграх з усіх п’яти континентів нашої планети.

П’ять кілець – це символ дружби спортсменів п’яти континентів: Європи - синє кільце, Африки – чорне, Америки – червоне, Азії – жовте, Австралії – зелене.Переплітаються кільця зліва направо.

Олімпійський птах – голуб, як символ миру. Випускають на волю під час церемоній, як посланця миру до всіх народів світу.

5 сходинка «Олімпійське гасло»

Спеціальним гаслом Олімпійських ігор є три слова: «Citius. Altius. Fortius». Ці три слова латинською означають – «Швидше, вище, сильніше». Олімпійське гасло закликає всіх учасників олімпійського руху до вдосконалення та гармонії відповідно до духу олімпізму.

6 сходинка «Олімпійська присяга».

«Від імені всіх учасників я обіцяю дотримуватися правил чесної гри в істинно спортивному дусі в ім’я слави спорту та честі наших команд» .

7 сходинка «Олімпійський вогонь».

Олімпійський вогонь – один із символів Олімпійських ігор.

Його запалюють в місті проведення Ігор під час відкриття, і він горить до їх завершення. Традиція запалювати олімпійський вогонь започаткована в Давній Греції, щоб нагадати про подвиг Прометея, який за легендою викрав його у Зевса та подарував людям.

Традицію було відновлено у 1928 році і вона зберігається до цих днів. Під час Олімпійських ігор 1936 року, що проводились у Берліні, впершебуло проведено естафету Олімпійського вогню. Зазвичай, запалити вогонь доручають відомій людині, частіше за все, спортсмену, хоча бувають і винятки.

Це велика честь бути обраним для проведення цієї церемонії.

В наш час Олімпійський вогонь запалюють в Олімпії (Греція) за кілька місяців до відкриття ігор. Жінки, які зображають жриць, проводять церемонію,під час якої одна з них запалює вогонь за допомогою параболічного дзеркала,що фокусує промені Сонця.

Потім цей вогонь доправляють в місто, де будуть проходити Олімпійські ігри. Зазвичай, використовують факели, які несуть бігуни, передаючи його один одному по естафеті. Крім основного факела, від олімпійського вогню запалюють і спеціальні лампи, призначені для збереження вогню на той випадок, якщо основний факел (або навіть вогонь на самих іграх) згасне.

8 сходинка «Олімпійські талісмани».

9 сходинка «Сьогодення Олімпійських ігор» ( відео)

Національний олімпійський комітет України було створе­но у грудні 1990р.Україна вперше виступала незалежною командою в Атланті у 1996 році, посівши при цьому дев’яте місце в загальному неофіційному командному заліку. Виборола 23 нагороди — дев’ять золотих, дві срібних і 12 бронзових. У Сіднеї 2000 року наші атлети були XIII-ми, отримали 23 нагороди — три золотих, десять срібних та стільки ж бронзових. У Афінах посіли XII позицію, здобули 23 нагороди — дев’ять золотих, п’ять срібних і дев’ять бронзових.

На XXIX літніх Олімпійські іграх українська збірна здобула 27 медалей — сім золотих, п’ять срібних і 15 бронзових. Вітчизняні атлети посіли XI місце в неофіційному командному заліку.

10 травня цього року було запалено вогонь ХХХ літніх Олімпійських ігор. Перший етап естафети Олімпійського вогню в Греції тривав вісім днів. 17 травня олімпійський факел доставлено на стадіон в Афінах, де вогонь передали організаторам Ігор у Лондоні. В ході 70-денної естафети олімпійський вогонь подолав 12,8 тисяч кілометрів шляху. Вогонь лондонської Олімпіади пронесли по Великобританії та Ірландії.

«Лондон-2012».

2012 року Лондон (Велика Британія) зустрічав найкращих спортсменів на XXХ літніх Олімпійських іграх. Лондон став першим містом, яке приймало олімпійські ігри втретє.

Талісманами ігор є краплинки сталі на ім’я Венлок та Мандевіль.

Назвали їх на честь міст Мач-Венлок, де відбулися перші змагання Олімпійських ігор, та селища Сток-Мандевіль, де пройшли перші на території Великобританії Паралімпійські ігри.

10 сходинка «Паралімпійські ігри».

Паралімпійські ігри – міжнародні спортивні змагання для людей із обмеженими фізичними можливостями. Традиційно проводяться після Олімпійських ігор, а починаючи з 1992 року – на тих же аренах, що й Олімпійські ігри. Літні Паралімпійські ігри проводяться з 1960 року, а зимові

Паралімпійські ігри – з 1976 року.

Паралімпійські ігри в Лондоні: Андрій Голівець 3 вересня переміг у змаганнях зі штовхання ядра. 40-річний кременчужанин здобув "золото". Переможний результат нашого земляка - 16 м 25 см.

5 вересня золоту медаль збірній України приніс велосипедист Єгор Дементьєв ( Кременчук). Українець зумів відірватися від своїх переслідувачів і фінішував у 24-кілометровій гонці з часом 32:21.03 хвилини. Другим приїхав китаєць Ліу Ксіньян, третім - Майкл Галлахер з Австралії.

11 сходинка «Цікаве про Чемпіонати з футболу»

Вперше ідея проведення самостійних змагань для європейських національних збірних була висунута ще у 1927 році. Її ініціатором став генеральний секретар французької Федерації футболу Анрі Делоне. Однак, в той час ФІФА готувалася до проведення першого Чемпіонату світу і організації відбору на олімпійський футбольний турнір, який мав відбутися у 1930-му. Тож, ідею вирішили відкласти.

Вдруге дане питання було піднято у 1951 році генеральним секретарем італійської Федерації футболу Оттаріно Барассі, який представив проект змагань на засіданні ФІФА. Його задум знайшов підтримку серед багатьох членів організації, але на заваді стала відсутність європейського футбольного органу. Проте, ентузіасти не заспокоїлися. Вже у наступному році Делоне, Барассі і генеральний секретар Бельгійського королівського футбольного союзу Жозе Краай збираються у Цюріху для обговорення створення Європейського футбольного союзу, а у 1954-му організовують засновницьку конференцію за участю 25-ти європейських країн та створюють УЄФА. Після декількох років дискусій і підготовки до змагань перший Чемпіонат Європи серед збірних стартує у 1960 році, і з тих пір проводиться з періодичністю раз на чотири роки.

Євро 1960-1976

Хоча на світових першостях фірмові маскоти почали використовуватися ще з 1966 року, коли англійці представили громадськості лева Віллі вдягненого у футболку з кольорами британського прапору, на чемпіонатах Європи талісмани були відсутні аж до 1980-го. До того символіка континентальних турнірів обмежувалася емблемою з написом «UEFA», роком проведення і смугами у вигляді прапору країни-господаря.

Пояснювалося це тим, що в період 60-70-х років футбол не був багатомільйонним прибутковим бізнесом, а телетрансляції не були одним з основних джерел доходів, як зараз. Відповідно, і великої потреби в талісманах та рекламі теж не було, тож увага акцентувалася виключно на грі команд. Так пройшли перші п'ять розіграшів Євро.

Євро-1980, Італія. Талісман – Піноккіо

У 1980 році італійцям вдруге випало приймати на своїй землі Чемпіонат Європи. Господарі природно прагнули цього разу чимось відзначитись і не вигадали нічого краще, ніж впровадити перший в історії континентальних першостей талісман. До того ж, в ті роки стрімко набирали обертів телетрансляції матчів і маскот мав додатково привернути увагу вболівальників до турніру.

Над покровителем чемпіонату довго думати не довелося. На той час казка Карло Коллоді про дерев’яного хлопця, у якого виростав ніс щоразу коли він брехав, займала третє місце в списку книг, що найчастіше перекладаються, після Біблії та Корану. Тож, талісманним первістком було вирішено зробити Піноккіо, як найбільш пізнаваний італійський персонаж. Щоб пов’язати літературного героя з футболом, йому видали футбольний м’яч, а ніс пофарбували у кольори державного прапору. Рік проведення Євро було написано на паперовому капелюсі, що викликало серед вболівальників багато жартів, мовляв, шапочку Піноккіо зробили із нього самого.

Варто відзначити, що офіційного ім’я талісман Євро-1980 так і не отримав. Справа у тому, що всі права на Піноккіо були викуплені американською корпорацією «Уолт Дісней», яка робила про нього мультфільми. Коли цей факт виявився, часу вигадувати нове ім’я або міняти талісман вже фактично було.

Євро-1984, Франція. Талісман – півень Пено

Перший досвід французів у виборі талісмана Євро був досить оригінальним. У пошуках талісмана вони, як і італійці, вирішили далеко не ходити і зупинилися на національному символі країни – галльському півні. Але на відміну від попередників французи вирішили маскота вдягти і видали йому форму своєї національної збірної, зазначивши на футболці рік проведення чемпіонату. Ім’я півень отримав теж оригінальне – Пено, яке походить від слова «пенальті».

Цікаво, що Пено став першим талісманом, який приніс вдачу господарям змагань. Того року «Ле Бльо» виграли чемпіонат Європи, а Мішель Платіні встановив рекорд континентальних першостей, забивши дев'ять м'ячів у п'яти матчах. До речі, через 14 років французи знову обрали півня в якості талісмана – цього разу півень Футікс став покровителем ЧС-1998, і він знов приніс господарям підсумкову перемогу.

Євро-1988, Німеччина. Талісман – кролик Берні

Німці при виборі талісмана пішли ще далі. Перед національним символом орлом, вони віддали перевагу кролику, пояснюючи це тим, що вухатий звір є більш швидким, спритним та задерикуватим і це більше відповідає футбольним змаганням. Своє ім'я кролик отримав на честь швейцарської столиці Берн, де збірна ФРН стала чемпіоном світу у 1954 році. Крім того, саме в Берні знаходилася штаб-квартира УЄФА, тому ім'я організатори вибрали досить швидко і майже одноголосно.

Як показав час, із рішенням зробити талісманом кролика і назвати його Берні німці не прогадали. Маскот швидко став популярним серед туристів і місцевого населення, а його іграшки неймовірними темпами розходилися в магазинах атрибутики. Щоправда виграти домашнє Євро Бундестім тоді не вдалося (вони були «бронзовими» призерами) – перемогу святкували голландці.

Євро-1992, Швеція. Талісман – кролик Кролик

А от наступні господарі Євро над талісманом заморочуватися не стали. Посилаючись на те, що ідея швидкості, спритності і запальності кролика є дуже цікавою, шведи теж використали вухатого звіра у якості маскоту. При чому образ було змальовано один-в-один. Щоб він хоч чимось відрізнявся від попередника, йому надали іншого кольору, одягли у форму збірної Швеції та назвали Кроликом (для особливо обдарованих, так би мовити).

Той чемпіонат цілком міг провалитися, адже натуралізований німецький кролик особливого інтересу у вболівальників не викликав. Але турнір врятувала видовищна гра команд (чемпіоном несподівано стала збірна Данії, яка приїхала на форум фактично з курорту) і чудова музика групи «АВВА», один із вокалістів якої написав мелодію для тієї континентальної першості.

Євро-1996, Англія. Талісман – лев Голіаф

Гегемонію кроликів, як і належить, перервав цар звірів – лев. Національний символ англійців традиційно вдягли у футбольну форму команди-господаря і дали у лапи м’яч. Ім’я Голіаф лев отримав на честь біблійського персонажу та головного футбольного атрибуту – голу. Маскот хоч і не відзначався великою оригінальністю, адже у 1966 році англійці робили лева талісманом ЧС-1966, але образ дружелюбного милого левеняти дуже припав до душі глядачам.

Євро-2000, Нідерланди та Бельгія. Талісман – левеня-чортеня Бенелакі

Чемпіонат Європи 2000 року був унікальним оскільки його вперше в історії приймало одразу дві країни. Незвичайним вийшов і талісман турніру, в якому вирішили об’єднати символи обох держав. За основу взяли лева, який є символом збірної Нідерландів, і домалювали йому роги, оскільки збірна Бельгії має прізвисько «червоні дияволи». Тіло левеня сховали за шевелюрою, яку розфарбували у кольори національних прапорів.

Та симбіоз на цьому не скінчився. Маскоту дали ім’я Бенелакі (Benelucky), обігравши таким чином назву «Бенелюкс», під якою розуміють союз Бельгії, Нідерландів та Люксембургу, і поєднавши латинське слово «bene» (хороший) і англійське слово «lucky» (везунчик). Сьогодні можна впевнено стверджувати, що бельгійці та голландці проявили себе найбільш вигадливими господарями у питанні вибору талісману.

Євро-2004, Португалія. Талісман – хлопчик Кінас

У 2004 році вперше талісманом Євро стала людина. Веселий хлопчик Кінас отримав ім'я на честь символу на португальському прапорі (по-португальськи прапор називається Bandeira das Quinas, «Прапор королев»). Над образом маскота працювали фахівці знаменитої студії «Warner Brothers». Творці навіть придумали біографію для свого персонажа: Кінас виріс у глухому португальському селі, але завдяки своїй завзятості і таланту досяг рівня гри своїх кумирів – Ейсебіо і Фігу. Також вважалося, що Кінас має чарівну силу і може принести Португалії перший в історії великий титул.

Талісман зі своїм завданням майже впорався – Португалія вперше дійшла до фіналу чемпіонату Європи, але несподівано програла з рахунком 0:1 збірній Греції. Після фінального матчу португальські вболівальники із сумом жартували, мовляв, програли через те, що Кінас не отримав місце у старті або через те, що ім’я Кінас дуже схоже на грецьке прізвище.

Євро-2008, Австрія та Швейцарія. Талісман – близнюки Трікс та Флікс

Організатори Євро-2008 підійшли до створення талісману дещо по-новому. Вперше в якості маскоту континентальної першості глядачі побачили цікаву парочку двох близнюків Трікса та Флікса. До створення персонажів знов долучили компанію «Warner Brothers». За доброю традицією хлопчиків екіпірували у футбольну форму в кольорах національних прапорів Австрії та Швейцарії і дали їм номери, які при поєднанні утворюють рік проведення змагань.

Гострі волосся хлопців, за задумом дизайнерів, символізували Альпи. Адже за легендою, Трікс та Флікс народилися у селі саме в Альпійських горах, які поєднують між собою Австрію та Швейцарію. І хоча вершини Євро залишилися нескореними і для австрійців і для швейцарців, які не змогли навіть вийти з групи, близнюки чудово розважили вболівальників, жваво витанцьовуючи на трибунах та на підходах до стадіонів. До речі, на відміну від всіх їхніх попередників, талісманам Євро-2008 навіть не знадобився футбольний м'яч.

Євро-2012, Україна та Польща. Талісман – близнюки Славек і Славко

До талісманів Євро-2012 була прикута особлива увага ще до того, як вони були представлені публіці. Права на розробку символів турніру втретє поспіль отримала компанію «Warner Brothers», яка пропонувала безліч варіантів маскоту. Але в результаті їм знову стали два футболісти-близнюки, одягнені в національні кольори країн-господарів та з відповідними номерами на футболках.

На відміну від попередників Трікса та Флікса, Славека і Славко художники зробили більш людяними, прибравши з обличчя своєрідні маски і зробивши їх зачіски більш природними, що тут же зазначив президент федерації футболу Польщі, зізнавшись, що носив подібну зачіску в часи своєї юності. Також українському братові надали національного колориту завдяки вишиванці, поясу та веснянок. Тим не менш, ні наша збірна, ні збірна Польщі з груп вийти не зуміли.

Євро-2016, Франція. Талісман – хлопчик Супер-Віктор

Вперше талісман майбутнього Євро був представлений 18 листопада цього року під час товариської гри збірних Франції та Швеції у Марселі. Ним став маленький хлопчик у формі збірної Франції з номером 16 та червоним плащем за плечима. Проте деякий час він залишався безіменним. Його ім'я було обрано шляхом інтернет-голосування на офіційному сайті УЄФА. Серед можливих варіантів були Дріблу (від слова «дриблінг»), Голікс (від слова «гол») і Супер-Віктор (що характеризує хлопця, як переможця та людину, яка володіє суперздібностями).

У голосуванні взяло участь 107 790 осіб. Це рекорд для виборів імені талісманів турнірів УЄФА, причому перед Євро-2012 це число було більше ніж в десять разів менше. Голосування завершилося опівночі 26 листопада, а ім'я талісмана було оприлюднено у неділю вранці в програмі «Telefoot» на французькому телеканалі «TF1».

За підсумками голосування хлопчик отримав ім’я Супер-Віктор. За цей варіант проголосувало 51 781 людина. Варіанти Дріблу та Голікс набрали 26 678 і 29 331 голосів відповідно.

Учитель: Дорогі друзі! От і закінчився наш олімпійський урок. Сподіваємось, що ви отримали нові знання, дізнались про те, скільки необхідно докласти сил, здійснити важкої щоденної роботи для того, щоб завоювати медаль, особливо - олімпійську. Пам'ятайте, у кожного є своя олімпійська сходинка, своя олімпійська висота, і щоб її досягти потрібно мати велике бажання, віру у свої сили і щоденно докладати зусиль для здійснення своєї мрії. Бажаю кожному із вас обов'язково її досягти!

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi